Održan Afro festival, okupio raznoliku publiku

Ana Stojković avatar

Beograd je tokom vikenda bio domaćin Afro festivala, događaja koji je okupio raznoliku publiku, od muzejskih posetilaca i turista do predstavnika diplomatske i umetničke zajednice. Ovaj festival, koji se održava u Muzeju afričke umetnosti (MAU), potvrdio je svoj status jednog od najautentičnijih letnjih događaja u gradu. Organizatori su istakli da je festival pružio jedinstvenu priliku za upoznavanje sa bogatom kulturom Afrike kroz različite aktivnosti.

Prvi dan festivala, koji je bio u subotu, obeležen je radionicama, predavanjima i vođenjima kroz izložbe. Posetioci su imali priliku da uživaju u Afričkom bazaru i otvorenoj postavci pod nazivom „Impresije o Africi“. Ove aktivnosti su omogućile interakciju sa afričkom umetnošću i tradicijom na neposredan način.

Muzej afričke umetnosti je naglasio da su programi posvećeni muzici, arapskoj kaligrafiji, plesu i afričkim tekstilnim tradicijama privukli veliku pažnju. Jedan od zanimljivijih segmenata festivala bio je zajedničko oslikavanje murala inspirisanog tanzanijskim slikarstvom, što je dodatno obogatilo festival vizuelnim umetnostima.

Drugi dan festivala obeležio je „Durbar“, centralni segment Afro festivala, koji je okupio ambasade, konzulate i predstavnike afričkih zemalja u Srbiji. Ovi programi omogućili su posetiocima da upoznaju raznolike kulture Alžira, Angole, Gane, Egipta, Demokratske Republike Kongo, Libije, Maroka, Nigerije i Tunisa, kao i Gabona i Jamajke. MAU je opisao kako je muzejski prostor tokom festivala postao živopisan mozaik ukusa, ritmova i tradicija.

Ambasador Demokratske Republike Kongo, Džozef Kalale Mulambe, u svom govoru istakao je značaj Afro festivala kao prostora kulturne razmene i dijaloga između Afrike i Srbije. Mulambe je naglasio da MAU deluje kao jedinstveni antikolonijalni most između kontinenata, podstičući dugoročnu saradnju kroz kulturu i obrazovanje.

Tokom festivala, uručen je i marokanski kaftan iz porodične kolekcije Belhejat iz Fesa, kao poklon Udruženja srpsko-marokanskog prijateljstva i porodice Belhejat Muzeju afričke umetnosti. Direktorka MAU, Marija Aleksić, zahvalila se na ovom izuzetno vrednom poklonu, ističući da donacija ne predstavlja samo obogaćenje muzejske zbirke, već i svedočanstvo o bogatoj kulturnoj i zanatskoj tradiciji Maroka.

Aleksić je naglasila da Afro festival pokazuje da istinsko prijateljstvo ne čuva se samo sećanjem, već i kontinuiranom saradnjom i kulturnom razmenom. Ovaj festival pruža platformu za stvaranje novih veza i jačanje odnosa između različitih kultura.

Muzički vrhunac festivala bio je nastup kolektiva Les Amazones d’Afrique, ženskog sastava koji okuplja umetnice iz više afričkih zemalja. Njihov energični spoj tradicionalnih ritmova, hip-hopa, trepa i elektronike nije samo zabavio publiku, već je i preneo snažnu poruku osnaživanja žena, solidarnosti i društvenih promena kroz muziku.

Pored muzičkih nastupa, drugog dana festivala održana je radionica održive mode pod nazivom „Re Shirt Lab – Africa × Serbia Redesign Workshop“, koja je realizovana u saradnji sa Beogradskom nedeljom mode. Ova radionica je dodatno osnažila temu održivosti u modi i povezala kreativne snage Srbije i Afrike.

Afro festival je još jednom potvrdio svoju ulogu kao važan događaj u kulturnom kalendaru Beograda, promovišući razumevanje i saradnju između različitih kultura. Sa svojim raznovrsnim programima, festival ne samo da obogaćuje lokalnu zajednicu, već i doprinosi globalnoj kulturnoj razmeni.

Ana Stojković avatar