Stevandić o pritiscima Vašingtona, Dejtonu i stanju u BiH

Slobodan Perić avatar

Iako je još u maju podneo ostavku, Kristijan Šmit je izjavio da još ne zna kada će napustiti kancelariju visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu. Prema informacijama iz Stejt departmenta, njegov naslednik bi trebalo da preuzme dužnost do kraja meseca. O Šmitovom odlasku, mogućem novom visokom predstavniku, Dejtonskom sporazumu, međunarodnim pritiscima i aktuelnim političkim pitanjima govorio je predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

Stevandić je istakao da je trenutak kada su uspeli da postignu „reset“ odnosa sa Vašingtonom veoma značajan. On je naglasio da su evropski lideri bili protiv donošenja zakona koji bi mogli da dovedu do hapšenja političkih lidera, uključujući i predsednika Republike Srpske Milorada Dodika. „Oni su svi govorili da to nikad ne bi bilo u njihovim zemljama. To nisu evropske vrednosti“, rekao je Stevandić, dodajući da je Republika Srpska bila žrtva takve politike i da su pretrpeli mnoge sankcije i političke pritiske.

Stevandić smatra da je Šmitov odlazak rezultat pritiska, pre svega iz Vašingtona, jer su Amerikanci pragmatičniji i brži u donošenju odluka, dok je Evropska unija troma i birokratska. On je istakao da je kroz inerciju i stereotipe Evropska unija došla do pozicije da Šmit mora da ode, što za Republiku Srpsku može biti dobar početak, ali ne i kraj problema.

Na pitanje o nasleđu Šmita i njegovim odlukama, posebno u vezi sa zakonima o imovini i slučajem Milorada Dodika, Stevandić je rekao da novi visoki predstavnik može da donese promene, ali da će posledice Šmitovih odluka ostati. On je naglasio da je suština politike u Bosni i Hercegovini dogovor, koji je formulisan u Dejtonskom sporazumu i koji zahteva saglasnost svih naroda i entiteta.

Stevandić je kritikovao ponašanje Šmita, naglašavajući da je njegov pristup doveo do povećanja tenzija i opasnosti od sukoba u zemlji. „Šmit nas je doveo na rub sukoba. Nismo sami. Nije Parlament Republike Srpske ili čak i Parlament Federacije napravila nešto zbog čega je počela kriza, nego je Šmit napravio nešto zbog čega je počela kriza“, rekao je on.

Takođe, Stevandić se osvrnuo na nedavne incidente tokom Svetskog prvenstva, gde su navijači Bosne i Hercegovine spaljivali srpske zastave. On je poručio da takvo ponašanje ne može biti prihvaćeno i da je potrebno kazniti počinioce. „Ako oni to ne osećaju i guraju vam pod nos ratne zastave Bosne i Hercegovine, a usput skidaju i spaljuju zastave Republike Srpske i Srbije, znači tu nema motiva za navijanje“, naglasio je.

Na kraju, Stevandić je rekao da Republika Srpska predstavlja stabilizujući faktor u Bosni i Hercegovini i da se zalaže za unutrašnji dogovor među narodima i entitetima. „Borimo se za svoj status, za svoju državnost, da ne budemo ugroženi. Mislim da sve više to uspevamo da objasnimo i u Srbiji, ali naravno i u Evropskoj uniji i Sjedinjenim Državama. Mi nismo remetilački faktor, nego stabilizujući“, zaključio je Nenad Stevandić.

Ova situacija ukazuje na kompleksnost političkih odnosa u Bosni i Hercegovini i potrebu za dijalogom i saradnjom među svim stranama kako bi se postigao održiv mir i stabilnost u regionu.

Slobodan Perić avatar