Na koncertu „KOLOva dečija KOLOnija“ održanom u KC Vlada Divljan učestvovalo 400 dece

Ana Stojković avatar

Na današnjem koncertu održanom u Kulturnom centru „Vlada Divljan“ u Beogradu učestvovalo je više od 400 dece viših razreda osnovne škole iz Srbije i regiona, čime je završena ovogodišnja „KOLOva dečija KOLOnija“. Rukovodilac ovog projekta i zamenik direktora ansambla KOLO, Vladan Životić, izjavio je da je projekat bio izuzetno motivišući za decu.

„Ovaj projekat organizovan je već treću sezonu i to pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture. Ideja je bila da edukujemo decu osnovnoškolskog uzrasta, od petog do osmog razreda. Naše ekipe su bile na terenu, obilazili smo deset centara gde smo radili sa decom kroz edukativne radionice. Na tim radionicama, deca su učila elemente ili jedan segment koreografije sa repertoara Ansambla Kolo,“ rekao je Životić za Tanjug.

Prema njegovim rečima, deca su tokom školske godine radila i pripremala se kako bi na završnoj manifestaciji prikazali ono što su naučili. Svako od njih imalo je priliku da prikaže pet do šest minuta koreografije, koje su pripremali uz stručnu pomoć instruktora.

Životić je istakao da su radionice bile veoma dobro primljene, a da su učesnici pokazali veliku dozu entuzijazma i želje za učenjem. „Deca su se rado odazivala pozivima na radionice, a neki su čak dolazili i van predviđenih termina kako bi dodatno vežbali. To pokazuje koliko im je ovaj projekat značio,“ dodao je on.

Ovo je bio još jedan dokaz koliko umetnost i kultura mogu imati pozitivan uticaj na mlade. Kroz ples i muziku, deca su imala priliku da se izraze, razviju svoje talente, ali i da se povežu sa vršnjacima iz drugih gradova i regiona. Na koncertu su se mogli čuti i aplauzi roditelja, koji su ponosno posmatrali svoje mališane dok su izvodili koreografije koje su pripremali tokom godine.

Životić je naglasio da je cilj projekta ne samo edukacija, već i stvaranje zajednice. „Želimo da kroz ovakve projekte deca osete koliko je važno raditi zajedno, učiti jedni od drugih i razvijati prijateljstva. Ova deca su postala mala porodica kroz zajednički rad i trud,“ rekao je on.

Osim što je pružio priliku za kreativno izražavanje, projekat je takođe imao za cilj da deca upozna sa bogatom tradicijom i kulturom Srbije. Kroz koreografije koje su izvodili, deca su imala priliku da nauče o narodnim običajima i pesmama, čime su dodatno obogatile svoje znanje o kulturi.

Učesnici su se složili da je ova iskustva bila veoma dragocena. „Bilo je divno učestvovati u ovome, naučila sam mnogo o plesu i upoznala nove prijatelje,“ izjavila je jedna od učesnica. Ova rečenica je samo jedan od mnogih pozitivnih komentara koje su deca izrazila nakon koncerta.

Projekat „KOLOva dečija KOLOnija“ predstavlja važan korak ka očuvanju i promociji srpske tradicije među mladima. Kroz ovakve inicijative, stvara se nova generacija koja će ceniti i negovati kulturno nasleđe svoje zemlje. Vladan Životić je izrazio nadu da će se ovakav projekat nastaviti i u budućnosti, kako bi se omogućilo još više dece da učestvuju i uživaju u sličnim iskustvima.

Na kraju, završni koncert u Beogradu bio je više od samo umetničkog događaja; to je bila proslava zajedništva, prijateljstva i radosti koju umetnost može doneti. Ovaj projekat je pokazao da kultura i tradicija ne umiru, već se prenose na nove generacije, a deca su bila najbolji ambasadori te misije.

Ana Stojković avatar