Beograd – Afro festival, koji je posvećen afričkim kulturama u Srbiji, biće održan 20. i 21. juna u Muzeju afričke umetnosti (MAU). Organizatori su danas najavili bogat program koji uključuje razne kulturne i umetničke sadržaje.
Tokom dva festivalska dana, posetioci će imati priliku da uživaju u koncertima, plesnim nastupima, radionicama, predavanjima, izložbama, vođenjima kroz muzejske postavke, porodičnim programima, kao i susretima sa umetnicima i predstavnicima zemalja Afrike i afričke dijaspore. Kako je istaknuto u saopštenju MAU, muzički vrhunac festivala biće koncert panafričke grupe Les Amazones d’Afrique, koji će se održati 21. juna u 14:00 časova. Ova grupa kombinuje tradicionalne zapadnoafričke ritmove sa hip-hopom, trepom i elektronskom muzikom, donoseći snažne poruke o slobodi, solidarnosti i osnaživanju žena.
Posetioci će takođe moći da obiđu „Afrički bazar“, gde će biti izloženi umetnički i zanatski predmeti iz različitih delova Afrike, kao i da uživaju u bogatoj gastronomskoj ponudi inspirisanoj ukusima Afrike i Bliskog istoka. Program festivala obuhvata i razne radionice, kako za decu, tako i za odrasle. Posetioci će moći da nauče kako se vezuju afrički turbani, kako se prave kolaži od recikliranih materijala, kao i da se upoznaju sa simbolikom tradicionalnih ganskih Kente tkanina. Takođe, planirane su radionice arapske kaligrafije i zajedničko oslikavanje murala inspirisanog afričkom faunom.
U muzejskoj bašti biće predstavljeni najbolji radovi sa 10. likovnog konkursa „Impresije o Africi“, a biće dodeljene i nagrade najuspešnijim autorima. Program „Muzika nade“ donosi interaktivni muzički susret, gde će publika postati aktivni učesnik kroz pesmu, pokret i ritam. Segment „Živo nasleđe Afrike“ obuhvata prikaz angolske kapuere, kizombe i plesa kugidža iz Esvatinija, kroz demonstracije i aktivno učešće publike. Poseban deo festivala, „Durbar – Festival festivala“, biće posvećen muzici, plesu i prijateljstvu, okupljajući afričke ambasade i diplomatsku zajednicu u Beogradu. Ovaj događaj će se održati u nedelju, uz učešće ambasada Alžira, Angole, Brazila, Gane, Egipta, DR Konga, Libije, Maroka i Tunisa, kao i konzulata Gabona i Jamajke.
Udruženje srpsko-marokanskog prijateljstva doniraće izuzetan marokanski kaftan iz radionice porodice Belhejat u Fesu, a nakon ceremonije sledi revija tradicionalnih kaftana i takšita, uz prikaz bogate zanatske baštine Maroka. Organizatori su najavili i radionicu „Re:Make Shirt Lab – Africa × Serbia Redesign Workshop“, koja se bavi održivom modom i transformacijom tekstila kroz redizajn i ponovnu upotrebu odeće.
Tokom oba dana festivala, biće organizovana vođenja kroz stalnu postavku i tematsku izložbu „Reci: Art – Otpad kao resurs“ na srpskom, engleskom i ruskom jeziku, kao i tura „Reci: SkulptUra“ koja vodi posetioce kroz priču o reciklaži, umetnosti i novim skulpturama u muzejskoj bašti. Taktilno vođenje „Vidi, dodirni, oseti…“ namenjeno je osobama sa oštećenjem vida, a i svima koji žele da umetnost dožive na drugačiji način.
Na programu su i performativno predavanje umetnice Jelene Mitrović pod nazivom „Bocvana – 9 godina u potrazi za snom o (J)utopiji“, kao i predavanje Marte Vidi-Behijese „Između platna i revolucije – Džamila Bent Mohamed, feminizam i alžirska nezavisnost“, koje je posvećeno jednoj od ključnih figura alžirskog modernizma.
Prijatelji i partneri Afro festivala uključuju ambasade Alžira, Angole, Demokratske Republike Kongo, Egipta, Gane, Libije, Maroka i Tunisa, kao i Brazila, zemlje bogate afričkim nasleđem, kao i počasne konzulati Jamajke i Gabona. Centralno obraćanje Džozefa Kalale Mulambe, ambasadora Konga i doajena Grupe afričkih ambasadora u Srbiji, biće poseban trenutak festivala, a planirano je za nedelju u 12:00 časova u prisustvu članova diplomatskog kora i brojnih zvanica.




